Ștefan Vasile Opriș din Huedin, în echipa de fotbal care a obținut locul 5 la campionatul mondial de la Barcelona!

Un elev din Huedin, Ștefan Vasile Opriș, a jucat în echipa de fotbal care a obținut locul 5 la campionatul mondial de la Barcelona.

Tânărul fotbalist este elev în clasa a VI-a la Luceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin.

Din postura de reprezentantă a României la competiția internațională, Academia “U”-Luceafărul, grupa 2007, a reușit să obțină locul al cincilea, după ce a câștigat șapte din cele opt meciuri pe care le-a disputat.

Jucătorii pregătiți de Ovidiu Sărmășan au reușit să câştige toate cele patru meciuri din faza grupelor, 3-2 cu Japonia, 1-0 cu Egipt, 3-0 cu Algeria și 2-0 cu Olanda. În sferturile de finală ale competiției, clujenii au pierdut în fața Franței, scor 1-2, însă și-au luat revanșa în partidele de clasament.

Denis Crișan, unul dintre micuții fotbaliști de la Academica “U”-Luceafărul a fost desemnat “Jucătorul turneului”.