Apuseni Info

Ştiri și informații din Apuseni

(OPINIE) Voicu Ienci: Este momentul ca USR Brad si dl. presedinte Raul Florin Matei sa arate bradenilor ce au facut atunci cand puteau si trebuiau sa faca

articol publicat în septembrie 25, 2021

de Voicu Ienci

In atentia Uniunii Salvati Romania -Filiala Locala Brad,

Domnule Presedinte Raul Florin Matei,

Dupa cum bine stiti, bugetul pentru 2021 se afla in plina procedura de dezbatere si adoptare, fiind rezultatul conceptiei coalitiei de guvernare PNL-USR PLUS-UDMR.

Din pacate, asa cum a fost prezentat publicului larg, Bugetul Ministerului Transporturilor nu cuprinde in acest an nici un fel de finantare pentru obiective importante ale comunitatii noastre, la care bradenii ar fi fost indreptatiti:

-Reabilitarea DN 74, care cuprinde segmentul Brad-centru -limita comuna Criscior;

-Reabilitarea DN 76, care cuprinde segmentul Brad-gara-Mesteacan-iesirea spre Oradea, Arad din municipiu.

Necesitatea acestor reabilitari a fost clamata nu odata de Filiala USR Brad prin vocea presedintelui Raul Florin Matei si a grupului de consilieri locali.
In acest moment sunteti la guvernare. Ministerul Transporturilor este condus de colegul dumneavoastra de partid, domnul ministru Catalin Drula.

Ca cetatean al municipiului Brad, constient de necesitatile de finantare a susamintitelor obiective, martor al evolutiei dumneavoastra politice si al pozitiilor politice USR Brad, va solicit in fata cetatenilor acestui municipiu:

 1. Sa prezentati public actiunile si faptele concrete intreprinse de dumneavoastra, in interiorul USR-PLUS, catre conducerea nationala a partidului si catre dl. ministru Catalin Drula, in vederea sprijinirii acestor investitii esentiale pentru viata bradenilor.
 2. Sa prezentati public pozitia presedintelui si a filialei pe care o conduce, fata de absenta totala la finantare a susamintitelor obiective si fata de faptul ca partidul dumneavoastra a inteles sa ignore cu desavarsire necesitatile comunitatii noastre.

Opozitia locala, atunci cand guvernarea centrala iti apartine, nu presupune doar razboi mediatic, critica si protest, ci pozitii constructive in institutiile puterii locale si, mai ales, munca si atitudine in propriul partid, pentru folosul propriei comunitati.

Este momentul ca USR Brad si dl. presedinte Raul Florin Matei sa arate bradenilor ce au facut atunci cand puteau si trebuiau sa faca.

1 thought on “(OPINIE) Voicu Ienci: Este momentul ca USR Brad si dl. presedinte Raul Florin Matei sa arate bradenilor ce au facut atunci cand puteau si trebuiau sa faca

 1. Ioana Bena spune:

  (Opinie) Domnule Ienci, dati din nou dovada de o logica impecabila, iar ceea ce cereti este, clar, un imperativ al momentului.
  Pe scurt si pe intelesul Dvs., „copilului care nu plinge, mama nu ii da sa suga”: conform promisiunilor recente ale Domnului primar, reparatiile drumurilor din Brad se vor face exclusiv cu banii de la bugetul local; ceea ce inseamna (1) ca acesti bani exista deja; (2) ca Bradul nu a cerut bani de nicaieri.
  De ce ar oferi guvernul bani cind nu i-au fost solicitati?
  Si ca sa nu va framintati iar creierul: in masura in care puteti intelege ce spun, nimeni nu m-a pus sa va scriu. Este vorba doar de purul meu interes civic pentru Brad, in ale carui noroaie am placerea de a locui. Si, recunosc, de placerea de a purta un dialog inteligent cu Dvs.

  PS: Mai vreti demisia lui Vlad Voiculescu?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *