Apuseni Info

Ştiri și informații din Apuseni

Premianţii concursului școlar online “Comorile naturii 2020” organizat în zona Munților Metaliferi din Hunedoara și Alba

articol publicat în aprilie 22, 2021

Agenția pentru Protecția Mediului Hunedoara în parteneriat cu Asociația pentru Promovarea Valorilor Naturale și Culturale ale Banatului și Crișanei ”Excelsior” din Arad, au organizat în perioada 11 iunie – 13 iulie, ultima ediție a concursului școlar ,,Comorile naturii 2020”, activitate din cadrul proiectului „Elaborarea planului de management pentru ROSCI0373 Râul Mureş între Brănişca şi Ilia şi a planului de management pentru ROSPA0132 Munţii Metaliferi şi ariile naturale protejate conexe, proiect cofinanțat din Fondul  European de Dezvoltare Regională prin PROGRAMUL OPERAȚIONAL INFRASTRUCTURA MARE, 2014-2020.

Anul acesta, concursul ,,Comorile naturii“ s-a desfășurat online, conform Regulamentului afisat, (prin intermediul rețelelor sociale: facebook/email) pentru a respecta normele de prevenire a răspândirii noului coronavirus. Au participat elevi din ciclul primar și gimnazial din cele 20 de localități vizate de proiect, din județele Hunedoara și Alba: Almașu Mare, Avram Iancu, Baia de Criș, Balșa, Băița, Blăjeni, Brănișca, Bucuresci, Buceș, Bulzeștii de Sus, Certeju de Sus, Ceru Băcăinți, Ciuruleasa, Geoagiu, Ilia, Rapoltu Mare, Ribița, Șoimuș, Vețel și Vidra.

Premianţii concursului școlar online “Comorile naturii 2020”:

     Secțiunea Agricultură tradițională:

  • Premiul I – Mihai Andrei, Școala Primară Balșa
  • Premiul al II-lea – Gligor Cristina, Școala Gimnazială Vidra
  • Premiul al III-lea – Bota Rad Mario Nicolas, Școala Gimnazială Avram Iancu

     Secțiunea Arhitectură locală:

  • Premiul I – Beca Camelia, Școala Gimnazială Almașu Mare
  • Premiul al II-lea – Miha Roxana Florina, Școala Gimnazială,, Ion Buteanu “Buceș
  • Premiul al III-lea – Ioniță Lois, Școala Gimnazială Certeju de Sus

     Secțiunea Faună:

  • Premiul I – Nemeș Daria, Școala Gimnazială Rapoltu Mare
  • Premiul al II-lea –  Dălie Adara Maria, Școala Gimnazială Certeju de Sus
  • Premiul al III-lea – Ștef Andrei, Liceul Tehnologic Agricol “Alexandru Borza” Geoagiu

     Secțiunea Peisaj;

  • Premiul I – Puiuleț Maria, Școala Gimnazială Ponorel
  • Premiul al II-lea – Frenț Andreea Maria, Școala Gimnazială Vețel
  • Premiul al III-lea – Julescu Estera, Școala Gimnazială Blandiana

     Secțiunea Floră:

  • Premiul I – Stănilă Raluca, Liceul Teoretic “Silviu Dragomir” Ilia
  • Premiul al II-lea – Bonte Alexandra, Școala Gimnazială Ciuruleasa
  • Premiul al III-lea – Oargă Maria Nicoleta, Școala Gimnazială Șoimus

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *