Apuseni Info

Ştiri și informații din Apuseni

Cristian Dan Pasca: Am solicitat o monitorizare a calității aerului din Câmpeni și în zona stației de asfalt

Mai mulți câmpănari s-au adresat primarului din Câmpeni, Cristian Dan Pasca, cu privire la faptul că o stație de producție asfalt, care funcționează în Câmpeni, ar produce poluare.

Edilul a luat o măsură în acest sens și a comunicat-o astăzi: „Am fost sesizați la Primărie de mai mulți locuitori ai orașului nostru despre faptul că o stație de producție asfalt care funcționează în Câmpeni produce poluare.

Am solicitat o monitorizare a calității aerului din orașul nostru și în special în zona unde funcționează stația respectivă, pentru a vedea dacă noxele eliminate în aer depășesc valorile maxime admise de lege și dacă pun în pericol sănătatea localnicilor.

Când vom avea toate datele necesare vom hotărî măsurile care se impun a fi luate și aplicate”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Articole recente

EnglishHungarianRomanian