Apuseni Info

Ştiri și informații non stop

Aglomerația pe DN1 Cluj-Oradea a depășit orice record. Între Florești și Huedin, șoferii au făcut peste 2 ore sâmbătă după-amiază!

Aglomerația pe DN1 Cluj-Oradea a depășit orice record. Între Florești și Huedin, șoferii au făcut peste 2 ore sâmbătă după-amiază!

Traficul pe DN1 Cluj-Oradea a fost extrem de aglomerat sâmbătă după-amiază, depășind orice record cunoscut. Între Florești și Huedin, șoferii au fost nevoiți să petreacă mai mult de două ore în coloane interminabile, din cauza numărului mare de autoturisme și a infrastructurii insuficiente pentru a face față fluxului de vehicule.

Șoferii prinși în trafic și-au exprimat frustrarea pe rețelele de socializare, unde au postat imagini și videoclipuri cu cozile interminabile. Mulți au semnalat că lipsa unor măsuri pentru fluidizarea circulației face ca această situație să devină tot mai greu de suportat.

„Am plecat din Florești la ora 16:00 și am ajuns la Huedin după ora 18:20. Este incredibil cum se poate circula așa pe un drum național atât de important”, a declarat un șofer afectat de blocaj.

Experții în trafic identifică mai mulți factori care contribuie la această situație critică: Creșterea populației din zona metropolitană Cluj-Napoca și dezvoltarea economică au dus la un flux tot mai mare de vehicule pe acest traseu. DN1 rămâne singura opțiune pentru cei care circulă între Cluj și Oradea, neexistând încă un drum expres sau o autostradă care să preia din trafic.

Loading

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *