Apuseni Info

Ştiri și informații non stop

Remus Lăpușan: Am votat zâmbiNd, pentru România puternică în Europa!

Remus Lăpușan: Am votat zâmbiNd, pentru România puternică în Europa!

În contextul turului al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025, deputatul Remus Lăpușan a transmis un mesaj amplu și ferm, după ce și-a exprimat votul. Acesta a subliniat valorile în care crede, nevoia de stabilitate și responsabilitate politică, dar și o chemare directă adresată cetățenilor, în special clujenilor, de a participa la procesul democratic.

„Am votat zâmbiNd, pentru România puternică în Europa! Am votat acum pentru valorile în care cred: stabilitate, responsabilitate față de cetățeni și echilibru. Am votat pentru România bunului simț, o Românie care merge înainte cu demnitate și respect pentru oameni! Invit toți clujenii la vot! Astăzi, puterea stă în mâinile noastre și trebuie să arătăm acest lucru!” a declarat Lăpușan, după vot.

Deputatul a evidențiat în continuare importanța menținerii României pe drumul european, alături de partenerii tradiționali din Uniunea Europeană, precum Franța și Germania: „Locul României este în Europa, alături de celelalte state puternice, precum Franța sau Germania. Este garanția noastră pentru dezvoltare, siguranță și prosperitate. Trebuie să rămânem pe calea europeană pentru a continua proiectele de dezvoltare începute în ultimii ani. Trebuie să avem predictibilitate și nu haos cum își doresc unii, dezvoltare și nu incoerență sau amatorism.”

Un moment important marcat de Lăpușan în declarația sa a fost absența unui candidat PSD în turul al doilea, un fapt fără precedent în politica postdecembristă: „Pentru prima dată în istoria postdecembristă, PSD nu are candidat în turul doi al alegerilor prezidențiale. Este un moment care trebuie să ne dea de gândit tuturor. Un semnal puternic că românii așteaptă mai mult de la noi.”

În acest context, el a lansat un apel pentru reformă internă și reconectare cu nevoile reale ale cetățenilor, subliniind rolul crucial al social-democrației într-o democrație sănătoasă: „E timpul pentru introspecție, pentru reformă reală, pentru reconectare la oameni și la nevoile lor. Social-democrația românească trebuie să devină mai aproape de cetățean, mai curajoasă în viziune și mai prezentă în fiecare comunitate. Este vitală pentru echilibrul scenei politice și pentru o democrație funcțională.”

În final, deputatul Remus Lăpușan a reafirmat angajamentul său față de electorat și față de România: „Voi rămâne implicat, cu seriozitate și respect față de încrederea pe care mi-ați acordat-o. România merită mai mult – și împreună putem construi acel „mai bine” pe care îl așteptăm cu toții.”

Loading

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *