Apuseni Info

Ştiri și informații non stop

S-au demarat lucrările de realizare a trotuarelor din Gilău și Someșu Rece

S-au demarat lucrările de realizare a trotuarelor din Gilău și Someșu Rece

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 107P, pe raza localităților Gilău și Someșu Rece, lucrări constând în realizarea de trotuare.

Astfel, vor fi realizate trotuare pe o suprafață totală de aproximativ 2.000 de metri pătrați, pe o lungime efectivă de aproape 2 kilometri.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj:„Ceea ce urmărim prin intermediul acestor lucrări este să contribuim la creșterea siguranței pietonilor, în special, și a traficului rutier, în general. Desigur, în final, va crește și calitatea vieții cetățenilor din aceste două localități.”

În acest context, urmează a fi derulate operațiuni constând în întreținerea platformei drumului prin ridicarea la cote a căminelor, lucrări de asigurare a scurgerii apelor prin curățarea șanțurilor și a rigolelor, refacerea trotuarelor cu pavaj din dale de beton și montarea de bordură prefabricată pe toată lungimea vizată.

Loading

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *