Apuseni Info

Ştiri și informații non stop

Silviu Dehelean, președinte USR Bihor, se autosuspendă din funcțiile deținute în cadrul USR și din partid, în semn de protest față de cenzura impusă de BEC și de instanțele de judecată

Silviu Dehelean, președinte USR Bihor, se autosuspendă din funcțiile deținute în cadrul USR și din partid, în semn de protest față de cenzura impusă de BEC și de instanțele de judecată

Silviu Dehelean, președintele USR Bihor, a anunțat public autosuspendarea sa din toate funcțiile deținute în cadrul Uniunii Salvați România, precum și din calitatea de membru al partidului. Decizia sa radicală vine pe fondul unor tensiuni crescute între el și autoritățile electorale și judiciare, pe care le acuză de „abuzuri” și „cenzură”.

„Am decis să mă autosuspend din calitatea de membru al partidului, în baza prevederilor statutului USR, până la finalul campaniei electorale,” a declarat Dehelean într-o postare publică. Acesta a explicat că măsura are caracter simbolic și reprezintă o formă de protest față de decizia Biroului Electoral Central (BEC) și a Curții de Apel București de a-i interzice o postare pe rețeaua TikTok.

Motivațiile deciziei: „Mi se încalcă drepturi fundamentale”

Dehelean consideră că i-au fost încălcate drepturi constituționale: „Decizia vine în contextul abuzurilor comise de Biroul Electoral Central și de instanțele de judecată, care, prin hotărâri recente, îmi încalcă drepturi fundamentale precum libertatea de conștiință și libertatea de exprimare.”

Acesta precizează că BEC a decis să șteargă o postare video în baza unor argumente pe care le consideră nefondate:

  • „Că aș fi deputat USR – dar nu mai sunt deputat din decembrie 2024.”
  • „Că aș fi folosit sigla partidului – deși aceasta nu apare în acel material.”
  • „Că aș vorbi în numele partidului – deși exprim o opinie personală despre o decizie a unei părți din partid.”
  • „Că aș îndemna neechivoc la vot pentru un candidat – clipul nu conține nicio invitație la vot.”

„Pozițiile politice nu trebuie judecate de autorități”

Silviu Dehelean atrage atenția asupra precedentului periculos creat de intervenția autorităților în exprimarea opiniilor politice: „Pozițiile și susținerile politice trebuie judecate în fața a două instanțe: în fața partidului… și în fața alegătorilor… Niciodată o autoritate a statului nu ar trebui să sancționeze un cetățean pentru că nu respectă linia unui partid politic. Asta se întâmpla în altă perioadă.”

Acuze de partizanat politic la adresa BEC

Dehelean susține că deciziile BEC nu sunt imparțiale și ar favoriza anumiți candidați: „Se șterg postări care îl susțin pe Nicușor Dan… se păstrează postări care îl susțin pe Crin Antonescu și îl denigrează pe Nicușor Dan.”

Un gest asumat: „Pentru a-l susține pe Nicușor Dan”

În final, Dehelean își justifică gestul printr-o nevoie de integritate morală: „În aceste condiții, pentru a putea continua să îl susțin pe Nicușor Dan, am decis să mă autosuspend din partid. Este un gest de onestitate față de conștiința mea.”

Această decizie generează un precedent rar în politica românească, în care un lider de partid alege să se retragă temporar pentru a-și apăra dreptul la exprimare politică și convingerile personale. Reacțiile din partea USR și a celorlalte formațiuni politice rămân de văzut.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *